مقالات دندانپزشکی

15 نکته سریع برای حفظ سلامت دندان ها

سلامت دندان

15 نکته سریع برای حفظ سلامت دندان ها

دندان های شما یکی از مهم ترین دارایی های شما هستند، بنابراین حفظ سلامت دندان ها بس. موارد زیادی وجود دارد که در یک روال بهداشت دهان و دندان موثر است، به همین دلیل است که ما این لیست را برای شما تهیه کرده ایم!

در اینجا 14 نکته سریع برای حفظ دندان های خود در شرایط اولیه وجود دارد!

قبل و بعد از صبحانه مسواک بزنید

مسواک برای سلامت دندان بسیار مهم است، صرف نظر از اینکه آیا مشکل دندانی دارید یا خیر. قبل از شستشو، مطمئن شوید که سطح دندان های شما به آرامی با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک زده شده. پس از مسواک و آبکشی، حداقل تا 30 دقیقه از نوشیدن مواد قندی یا مواد غذایی خودداری کنید.

سعی کنید مصرف غذاهای شیرین خود را محدود کنید

بسیاری از افراد با وجود اینکه می دانند شکر برایشان مضر است، هوس مصرف شکر دارند. خوردن بیش از حد شکر نیز می تواند مضر باشد، زیرا باعث پوسیدگی دندان می شود. شکر به دندان ها آسیب می رساند و باعث ایجاد حفره می شود، بنابراین مهم است که از غذاهایی با محتوای قند بالا دوری کنید. اجتناب از شکر به این معنی است که شما نه تنها برای خودتان بلکه برای اطرافیانتان نیز رویکرد سالم تری به غذا دارید.

قند در دهان به اسید تبدیل می شود که اساسا مینای دندان شما را فرسایش می دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که تا آنجا که می توانید از غذاهایی با محتوای قند بالا اجتناب کنید. اسیدهایی که شکر به آنها تبدیل می شود عامل ایجاد حفره است. حتی غذاهایی که ممکن است برای شما مفید به نظر برسند مانند میوه ها می توانند حاوی سطوح بالایی از قند باشند.

حفظ تعادل مهم است، بنابراین، لازم نیست به طور کلی از این غذاها اجتناب کنید، اما مهم است که مراقب باشید که چه چیزی مصرف می کنید و چگونه می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر بگذارد.

برای حفظ سلامت دندان قبل از رفتن به رختخواب مسواک بزنید

بر کسی پوشیده نیست که مسواک زدن دو بار در روز توصیه عمومی است. توصیه شده ترین بازه زمانی دو بار در روز است: صبح و شب، قبل از خواب.

اگر شب ها دندان های خود را مسواک نزنید، سلامتی خود را به خطر می اندازید. در واقع، مسواک زدن در شب می تواند به پیشگیری از بیماری لثه، پوسیدگی دندان و عفونت دهان کمک کند. با مسواک زدن منظم دندان‌هایتان، حتی ممکن است متوجه شوید که دندان‌هایتان قوی‌تر و تمیزتر می‌شوند.

از برس برقی استفاده کنید

مسواک های برقی با از بین بردن پلاک هایی که باعث بوی بد دهان و پوسیدگی دندان می شوند، دندان های شما را به طور طبیعی تمیز می کنند. همچنین در زمان صرفه جویی می کنید زیرا کار با مسواک آسان است و به نیروی زیادی نیاز ندارد.

مسواک برقی نسبت به مسواک دستی برتری دارد. یک مسواک برقی کوچک قابل حمل، مسواک مناسبی برای افرادی است که می خواهند دندان های خود را مسواک بزنند اما نمی توانند به آن مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است، برسند. و از آنجایی که آنها کوچکتر هستند، هنگام سفر به راحتی می توانید آن را با خود ببرید،

مهم نیست از چه نوع مسواک استفاده می کنید، باید دو بار در روز با یک مسواک نرم و یک خمیر دندان مناسب مسواک بزنید.

زبان خود را هم مسواک بزنید

پلاک می تواند روی زبان و همچنین روی دندان شما ایجاد شود. این می تواند منجر به بوی بد دهان و همچنین سایر مشکلات سلامت دهان شود. جدا کردن پلاک ممکن است سخت باشد، بنابراین مهم است که مرتباً آن را خراش دهید. مسواک های ارتعاشی کوچکی وجود دارد که می توانید برای این کار استفاده کنید.

لیسه های زبان ابزار بسیار مفیدی برای تمیز کردن غذا و نوشیدنی از کناره های دندان شما هستند. داشتن یکی در جیب شما نیز مفید است تا بتوانید به سرعت تکه‌های غذا یا نوشیدنی که ممکن است در زبان شما گیر کرده را بردارید.

برای حفظ سلامت دندان به درستی مسواک بزنید

مهم است که دندان های خود را خوب و با دقت مسواک بزنید. شما باید همیشه دندان های خود را مسواک بزنید و آنها را دو بار در روز مسواک بزنید. مسواک  دندان ها یک راه عالی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، التهاب لثه و بیماری پریودنتال است.نحوه مسواک و صرف زمان به اندازه دفعات مسواک مهم است.

خمیر دندان حاوی فلوراید را استفاده کنید

هنگام انتخاب خمیردندان، نکات مهم تری وجود دارد تا فقط سفیدی خمیر دندان و طعم آن. همه چیزهای دیگر مهم هستند، مانند این واقعیت که این محصول به جای پلاک دندان و لثه را هدف قرار می دهد و همچنین حاوی فلوراید است.

فلوراید یک بخش کلیدی در دندانپزشکی است و در صورت ترس از آسیب دیدن دندان ها از آن استفاده کنید. مهم این است که بتوانیم با باکتری های روی دندان هایمان مبارزه کنیم تا بتوانیم بیشترین بهره را از لبخند روشن و سفید خود ببریم. پوسیدگی دندان یک مشکل بسیار رایج در دنیای مدرن است و می تواند همه ما را تحت تاثیر قرار دهد. فلوراید خیلی بیشتر از محافظت از دندان های ما انجام می دهد، زیرا به حفظ سلامت دهان شما نیز کمک می کند.

 

مصرف نکردن سیگار

سیگار می تواند باعث بوی بد دهان شود. سیگار باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامت کلی شما می شود، و همچنین  باعث مشکلات سلامت دهان، مانند بیماری لثه، سیاه شدن دندان، خرابی دندانها و … میشود.

همیشه آب بنوشید

نیم ساعت بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید.زیرا باعث کاهش اثرات منفی غذاها،نوشیدنی های اسیدی و چسپناک می شود.همچنین به شستشوی باکتری های موجود در دهان و به تمیز نگه داشتن دندان ها.

استفاده منظم از نخ دندان

منظم برای دهان و لثه ها، نخ دندان استفاده کنید برای محافظت در برابر التهاب لثه و پلاک بسیار عالی است. نخ دندان، سلامت و تمیزی دندان های شما را تضمین میکند. و همچنین خطر ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد. این می تواند نفس شما را تازه و شفاف کند و حتی به حذف مواد غذایی که ممکن است در حین کار در دهان شما گیر کرده باشد کمک می کند.

از دهانشویه استفاده کنید

خمیردندان برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است، اما بیشتر مردم دهانشویه را بخشی از روتین خود نمی دانند. علاوه بر مراقبت از دندان‌ها، دهانشویه به کاهش اسید موجود در دهان شما نیز کمک می‌کند، که می‌تواند برای کسانی که بیماری‌های مزمن دارند مفید باشد.

استفاده از دهانشویه را در برنامه روزانه خود قرار دهید. زیرا میزان اسید موجود دردهان را ماهش میدهد و همه نواحی دهان و اطراف لثه های شما را تمیز میکند.

میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی شما برای حفظ سلامت دندان

غذاهای سالم و میوه های تازه به سلامت دهان و دندان کمک می‌کنند. میوه های تازه و آبدار به خلاص شدن از شر پوسیدگی کمک می کنند، در حالی که میوه های در حال حرکت برای یک میان وعده سریع و آسان عالی هستند. ورزش و مصرف غذاهای سالم در کنترل و سلامت قند خون به شما کمک میکند. وهمین امر سبب دوری از بیمارهای مانند کبد چرب و… میشود.که در سلامت بده و دهان و دندان شما بسیار کارآمد است.

دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید

بهترین راه برای حفظ سلامت دندان ها، شرکت در معاینه منظم دندانپزشکی است. بازدید منظم از تمیز کردن و بهداشت به شما این فرصت را می دهد که بر رشد پلاک های دندانی که می تواند منجر به پوسیدگی دندان های شما شود نظارت کنید. پیروی از یک برنامه روتین آسان است و به شما آرامش می دهد.

نتیجه

این 14 مرحله آسان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. حفظ سلامت دندان ها برای سلامت ما مهم است و می تواند به جلوگیری از ابتلا به مشکلات دندانی مانند عفونت کمک کند. دهانشویه، نخ دندان، را فراموش نکنید. و از مصرف تنباکو پرهیز کنید همگی راه‌های ساده‌ای هستند که دندان‌هایتان را سالم نگه دارید.

پیج اینستاگرام آرکاتجهیزدنت

داشتن لبخند زیبا

دیدگاهتان را بنویسید