دندانپزشکی, موادمصرفی دندان پزشکی

بهترین رنگ برای کامپوزیت ونیر طبیعی چه رنگی است؟

عده ای تصور می کنند سفیدترین رنگ بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان طبیعی است در صورتی که این یک باور غلط است زیرا لبخند های سفید و درخشانی که در تلویزیون می بینید در دنیای واقعی غیر طبیعی اند . در ادامه چند قانون مهم که هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت دندان باید مد نظر داشته باشید را بیان می کنیم :

اگر رنگ پوست شما تیره است باید از سایه‌ها و درجه‌های طبیعی‌تر رنگ استفاده کنید .هرچه کنتراست ایجاد شده بیش تر باشد دندان ها درخشان تر دیده می شوند بنابراین تلاش کنید سایه های رنگی طبیعی تر انتخاب کنید نه رنگ های درخشان .
اگر رنگ پوست شما روشن است ، عالی ترین رنگ برای کامپوزیت دندان رنگ های سفید روشن است زیرا در این افراد بین رنگ پوست و رنگ دندان‌ها کنتراست زیادی ایجاد نمی‌شود. بهترین رنگ برای این افراد رنگ B2 است .
به سفیدی رنگ چشم خود دقت کنید . اگر رنگی که انتخاب می کنید از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، دندان‌هایتان یک حالت غیرطبیعی پیدا می‌کند و ونیر کامپوزیت شما طبیعی به نظر نمی رسد . سفیدی چشم، نزدیک‌ترین و دقیق‌ترین منبع برای تشخیص رنگ دندان‌هااست.
برای سفیدی طبیعی و واقعی در کامپوزیت ونیر طبیعی می توانید از تکنیک رنگ لایه به لایه استفاده کنید . اگر دقت کرده باشید دندان های واقعی نیز درجه بندی رنگی دارند به گونه ای که لبه های دندان شفاف و اواسط و میانه های دندان مات است . می توانید رنگ های سفید را انتخاب کرده و با استفاده از تکنیک layering به آن ظاهری طبیعی بدهید .
درجه تغییر در سایه رنگ کامپوزیت طبیعی شاید به نظر محسوس نرسد اما هنگامی که تمام کامپوزیت ها کنار یکدیگر قرار گیرند؛ یک درجه تغییر رنگ می تواند دو تا سه برابر در روشن تر یا تیره تر نشان دادن دندان ها موثر باشد.
برخی از بیماران ۷ تا ۹ برابر رنگ روشن تری را برای کامپوزیت خود نسبت به سایر دندانهای طبیعی انتخاب می کنند؛ شاید از نظر آنها طرح لبخند زیبا، جذاب، شفاف و سفید شده باشد اما در نظر دیگران این تفاوت رنگ با دندانهای طبیعی مجاور چندان خوشایند نیست و کاملا مصنوعی به نظر می‌رسد.

رنگ های کامپوزیت دندان طبیعی

سایه‌های نرمال دندانی چهار دسته دارد: A، B، C، D. این دسته طیف از سایه‌ی مایل به زرد و مایل به قرمز، تا مایل به خاکستری دسته‌بندی می‌شود.درجه‌بندی شدت روشنی سایه‌ها نیز با شماره‌های ۱، ۲، ۳، ۴ مشخص می‌شود که ۱ روشن‌ترین سایه است.یکی از روش های حرفه ای نظارت بر سفید کردن دندان ها و این که دندان شما چقدر سفید شده است استفاده از راهنمای استاندارد صنعتی است این موضوع کمک زیادی به کامپوزیت ونیر طبیعی  می کند .

با استفاده از روش های بازاری می توان دندان ها را ۲۰ تا ۳۰ درجه روشن کرد .سایه عادی برای رنگ دندان A3 است و رنگ دندان ۷۰ درصد افراد در این محدوده است . سایه ی A B1 به طور قابل توجهی از A3 روشن تر است و می توان گفت روشن ترین سایه ی طبیعی است.

امروزه اکثرا افراد به دنبال سایه های روشن هستند که به آن سایه ی سفید هالیوودی نیز می گویند . با توجه به این که تعداد زیادی از سلبریتی ها دندان هایشان را سفید کردند امروزه برای افراد رنگ B1 هم به اندازه کافی سفید نیست .برای انتخاب رنگ ونیرکامپوزیت طبیعی دندانپزشک باید در نظر داشته باشد ، رنگی که انتخاب می کند تا چه اندازه دندان های شما را سفید می کند . وی رنگ B1 را بارنگ فعلی دندان های شما مقایسه می کند تا نسبت به توناژ پوست خیلی روشن تر نباشد .

 

 سه طیف رنگی A1، B1 و A3 ، در حال حاضر بهترین رنگ کامپوزیت ونیر طبیعی هستند که برای سلبریتی ها و افراد مشهور استفاده می شوند اما طیف های دیگری نیز برای رزین های کامپوزیت تولید شده و به بازار عرضه می شوند . هرکدام از این طیف های رنگی کاربرد های خاص خودشان را دارند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به چند مورد از آن ها  اشاره می کنیم:
سایه رنگ XL از برند Kerr

طیف رنگی xL یکی از سایه های رنگ متداول است که توسط بیماران استفاده می شود . این طیف رنگی توسط شرکت Kerr آمریکا  ارائه می شود . این سایه رنگی طبیعی است و کیفیت و مقاومت بالایی دارد .

 سایه رنگ BW  از برند شفو
سایه رنگ BW  از برندهای معتبر کامپوزیت دندان طبیعی ژاپنی است . این طیف رنگی سفید ترین رنگ ونیر کامپوزیت برای داشتن لبخند هالیوودی است . از دیگر مزایای سایه رنگ BW  می توان به مقاوم بودن در برابر سایش ، چسبندگی مناسب ، سازگاری با بافت دهان و دندان اشاره کرد .
متداول ترین سایه های رنگ استاندارد به کار رفته در رزین کامپوزیت در دسته بندی های A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, B3, C3, CV, CVD, BW, XBW ارائه می‌شود.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت ونیر طبیعی

در این جا قصد داریم یک راهکار مناسب برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت ونیر طبیعی  به شما پیشنهاد کنیم . برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان بهتر است پیش از شروع کامپوزیت ، با استفاده از روش های سفید کردن دندان های خود را تا حد ممکن سفید کنید . به این ترتیب رنگ کامپوزیت ها انطباق بهتری با سایر دندان های طبیعی شما خواهد داشت و با گذشت زمان غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد.
بهتر است زمانی که برای سفید کردن دندان ها مراجعه می کنید؛ روشن ترین و سفید ترین رنگ ممکن را انتخاب نمایید. اما برای انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر طبیعی از بین سایه های رنگ موجود ۷ تناژ متوالی که نزدیکترین رنگ را به دندان شما دارند؛ انتخاب کرده و سپس رنگ میانی آنها را به عنوان بهترین رنگ کامپوزیت دندان انتخاب کنید.
معمولاً به افرادی که رنگ دندان هایشان تا حدودی زرد شده و تصمیم گرفته اند با استفاده از کامپوزیت رنگ دندان های خود را روشن کنند؛ توصیه می شود تا برای جلوگیری از عدم انطباق رنگ کامپوزیت ونیر و سایر دندان های طبیعی، ابتدا دندان های خود را با بلیچینگ روشن کنند و سپس از سایه‌های رنگ دو تا سه درجه روشن تر از دندانهای طبیعی خود برای اصلاح طرح لبخند استفاده کنند.
تغییر تدریجی رنگ دندان ها طبیعی است اما در صورتی که دندان ها به شدت زرد شده و یا تغییر رنگ داده باشد نباید پیش از سفید کردن آنها اقدام به نصب کامپوزیت ونیر نمود چون نتیجه کار به اندازه ای که بیمار انتظار دارد؛ زیبا و جذاب نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید